Modelio

Prywatne opinie i porady dotyczące stylu ubierania się i najnowszych trendów mody.

Porady

Degustacja win – jak się ubrać?

Degustacja win – jak się ubrać?

Podczas takiej ceremonii, jak degustacja win, wygląd ma szczególne znaczenie. Dlaczego tak jest? Jaki strój będzie najlepszy? O czym warto pamiętać, szykując stylizację? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdują się w artykule!

Degustacja win – dlaczego wygląd ma na niej znaczenie?

Primitivo (sprawdź również ten tekst: https://naszewino.pl/primitivo), kadarka, pinot noir, sauvignon blanc… Niezliczone są szczepy winorośli, podobnie jak regiony ich upraw.  Poznawanie co raz to kolejnych jest wielką przyjemnością, zaś umożliwia ją właśnie degustacja win. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to wydarzenie, na którym obowiązują pewne normy i konwenanse; na szczęście niezbyt rygorystyczne. Nie stanowią one bowiem teoretycznych i wydumanych pomysłów, lecz znajdują swoje uzasadnienie w specyfice degustacji win. Warto wiedzieć, że pracuje podczas niej o wiele więcej zmysłów, niż tylko smak. Równie ważne odczucia dotyczą wzroku czy zapachu. Dlatego też, utrzymywanie pewnych określonych standardów estetycznych, pozwala lepiej zaangażować umysł. Zyskuje się poczucie jedności i harmonii, dzięki której kosztowanie wybornego primitivo czy wyśmienitego chardonnay, jest jeszcze przyjemniejsze.

Swobodnie czy bardziej formalnie? Jest wiele możliwości!

Nie należy się jednak obawiać! Degustacja wina to nie musztra wojskowa i obowiązują przy tym jedynie ogólne reguły. Trzeba jednak pamiętać, że ta “ceremonia” może być elementem większego eventu: na przykład spotkania biznesowego, wieczoru kawalerskiego czy nawet bankietu. Wówczas, oczywiście, obowiązującym dress codem jest ten, który panuje na danej imprezie. W przeciwnym jednak wypadku, kiedy degustacja ma charakter autonomiczny, na przykład jest randką, czy hobbystycznym kosztowaniem tych szlachetnych trunków, stopień formalności jest bardziej dowolny. Niewątpliwym błędem byłoby udanie się na nią w stricte sportowym stroju; chociażby z uwagi na ogólną renomę lokali serwujących wina. Z drugiej strony, nie jest konieczne zakładanie trzyczęściowego garnituru czy wieczorowej sukni. Takie stopnie formalności ubioru, jak casual, smart cassual czy biznes cassual są jak najbardziej odpowiednie. Dla przykładu więc, mężczyzna może odkrywać świat win w koszulce polo i jeansach, czy też sportowej marynarce i swobodnej koszuli, kobieta zaś, w stonowanej jeasnowej stylizacji, czy klasycznej “małej czarnej”.

Sprawdź:   Dlaczego warto zainwestować w okulary do komputera dla dzieci?

Nie zapominać o najważniejszym; czyli wygoda

Przed udaniem się na degustację wina, dobrze jest zorientować się, jak dokładnie będzie wyglądało całe wyjście, Mowa tu chociażby o tak prozaicznej sprawie, jak konieczność dotarcia do restauracji czy winiarni. Jeśli będzie ono wymagało dłuższego spaceru, do tego po stosunkowo niesprzyjającym terenie (na przykład po górzystym terenie, co może zdarzać się relatywnie często), najlepszym wyjściem będzie lekkie “obniżenie tonu”. Wygodne mokasyny czy sneakersy, zamiast szpilek bądź pantofli, z pewnością nikogo nie urażą. Analogicznie, w słoneczny dzień nie warto za wszelką cenę zakładać marynarki czy garsonki; tego również nikt nie poczyta za gafę.  Z kolei uparte pozostawanie przy jak najbardziej eleganckim stroju, może w takich sytuacjach w znacznej mierze odebrać przyjemność z degustacji. A przecież to ona jest głównym “kompasem”, kreującym wszystkie zasady.

Względy praktyczne, które warto wziąć pod uwagę

Stosowanie się do kilku kroków, może wyraziście się odwdzięczyć; niekoniecznie nawet w trakcie degustacji wina, lecz po niej. Za brzmienie naczelnego z nich można uznać: “Jeśli bardzo lubisz biały element ubioru, który chcesz założyć na degustację, lub jest szczególnie wartościowy – nie zakładaj go”. Wyjaśnienie jest bardzo proste; mały wypadek może zdarzyć się zawsze. Plamy zaś po winie, zwłaszcza czerwonym, nie należą niestety do łatwych do sprania. Inna rada, będąca ogólniej modową, niż odzieżową, brzmi: “Nie używaj mocnych perfum, a najlepiej; nie psikaj się żadnymi”. Intensywny aromat kosmetyków, nawet jeśli sam w sobie bardzo ładny, znacząco zaburza odbiór smaku trunków. Na koniec warto wspomnieć o czymś o wiele bardziej uniwersalnym, naturalnie jednak nasuwającym się przy tej tematyce. Jeżeli na degustację wina przychodzi para, bądź cała grupa, wszyscy powinni mieć ubrania o zbliżonym stopniu formalności.

Sprawdź:   Torebki wizytowe – Twoja stylowa towarzyszka na każdą okazję!
Równie ciekawe tematy

Share this post

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *