Modelio

Prywatne opinie i porady dotyczące stylu ubierania się i najnowszych trendów mody.

Bez kategorii

Jaka sukienka do filharmonii? – trudny wybór

Jaka sukienka do filharmonii? – trudny wybór

Pytanie, w co się ubrać do filharmonii, jest trudne. Odpowiedź nie jest tak prosta jak “co tylko chcesz” – filharmonia od dawna podkreśla, że kobiety powinny nosić spódnice i spodnie, ale nie jest to jedyna kwestia. W rzeczywistości orkiestra obecnie poddaje ponownej ocenie zasadę, że mężczyźni muszą nosić białe krawaty i fraki. Orkiestra ponownie rozważa również, czy era kapeluszy już minęła.

Wygodny strój

Jeśli nie byłeś w filharmonii od kilkudziesięciu lat, warto już teraz zacząć planować garderobę dla swojego zespołu. Orkiestra Filadelfijska, jedna z najbardziej postępowych orkiestr w kraju, złagodziła ostatnio zasady mody dla kobiet, zezwalając im na noszenie sukienek zamiast sukienek oraz spódnic i spodni zamiast spódnic. Podobnie Colorado Symphony odeszła od czarnego stroju koncertowego na rzecz mniej formalnego, czarnego zespołu. Jednak to, czy era nakryć głowy dobiegła końca, nie jest jeszcze przesądzone, ale z pewnością będzie to temat wielu dyskusji.

Mimo że w filharmonii nie obowiązuje ścisły dress code, należy pamiętać o wiekowej tradycji orkiestry. Orkiestra z Cleveland jest najstarszą orkiestrą w USA, a obecnie odbywa się jej 176. sezon. Orkiestra dyskutuje, czy zmienić dress code, by odzwierciedlał współczesną modę, ale na razie można nosić dżinsy lub sukienkę koktajlową. Większość gości wybiera strój biznesowy lub swobodny, z wyjątkiem kilku bardziej eleganckich osób.

Biała muszka i fraki

W ostatnich latach członkowie orkiestry w Filadelfii zamienili arystokratyczne smokingi na bardziej swobodny strój. Muzycy orkiestrowi na przykład nie klaszczą między gestami. Ten swobodny strój obowiązuje od dziesięcioleci, ale ostatnio zespoły orkiestrowe zbuntowały się. Mężczyźni noszą czarne garnitury i długie czarne krawaty, a kobiety czarne sukienki lub spódnice.

Sprawdź:   Jaka sukienka do pracy? - na dobry wizerunek

Ale nie wszyscy są tego zdania. May Belle Rauch, wieloletnia wolontariuszka orkiestry filadelfijskiej, uważa, że tradycja białego krawata i fraka to smutna rzecz. Twierdzi, że noszenie odpowiedniego stroju dodaje muzykom godności i szacunku, nawet jeśli publiczność tego nie zauważa. Najważniejszą rzeczą dla muzyka jest muzyka, a noszenie białego krawata i fraka może stworzyć barierę między publicznością a muzykiem. Nowy strój ma sprzyjać nawiązywaniu takiej więzi.

Formalny strój

Orkiestra w Cleveland, jedna z najstarszych w USA, rozważa zmianę swojego dress code’u. Choć tradycyjny biały krawat jest nadal preferowanym strojem dla mężczyzn, orkiestra postanowiła zezwolić kobietom na noszenie spodni. W ostatnich sezonach orkiestra zezwalała kobietom na noszenie spodni podczas oficjalnych koncertów. Pozostaje jednak pytanie: czy należy złagodzić dress code, by uwzględnić równość płci? Orkiestra nie jest jedyną instytucją, która rozważa wprowadzenie równouprawnienia płci. Inne największe orkiestry na świecie przyjęły tę zmianę.

Strój stosowny do okazji jest niezbędny, niezależnie od tego, czy jest to gala, czy występ symfoniczny. Na galach i galach inauguracyjnych obowiązuje bardziej rygorystyczny dress code. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety powinni założyć klasyczny smoking, natomiast koncerty symfoniczne są zazwyczaj bardziej swobodne. Na zwykłą symfonię można założyć dżinsy lub sukienki koktajlowe. Pora dnia również odgrywa rolę w określeniu odpowiedniego stroju.

Wygodne spodnie

Jeśli jesteś fanem muzyki klasycznej, wiesz, że noszenie niewygodnych spodni w filharmonii to nic przyjemnego. Ale jest dobra wiadomość! Wiele dużych orkiestr, w tym Filharmonia Nowojorska, ponownie rozważa swoje zasady dotyczące ubioru. Filharmonia rozważa umożliwienie kobietom noszenia spodni, tak jak robią to kobiety pracujące. Obecnie kobiety muszą nosić długie do podłogi czarne suknie lub spódnice na wieczorne występy. Filharmonia rozważa jednak umożliwienie kobietom noszenia wygodnych spodni, tak jak robią to kobiety pracujące.

Sprawdź:   Jaka sukienka na studniówkę? - jaka będzie pasować

Jednym z powodów, dla których dress code jest tak sztywny, jest fakt, że większość słuchaczy nie jest przyzwyczajona do muzyki. Symfonia nie jest tak formalna jak klub jazzowy, więc ludzie mają tendencję do ubierania się na luzie. Ogólnie rzecz biorąc, większość ludzi zakłada do filharmonii strój biznesowy lub swobodny. Niektórzy lubią się wystroić na wieczór, ale większość wybiera dżinsy i inne wygodne ubrania. Wyjątkiem jest solista grający koncert.

Modernizacja dress code’u w filharmonii

Orkiestra w Cleveland, najstarsza w Stanach Zjednoczonych, niedawno dyskutowała nad unowocześnieniem swojego dress code’u. Orkiestra ma 176 lat i już od jakiegoś czasu mówi o zmianie zasad ubioru. Niektórzy członkowie orkiestry zastanawiali się, czy zasada noszenia nakrycia głowy jest przestarzała i czy kobiety powinny mieć teraz prawo do noszenia spodni. Borda twierdzi, że dress code powinien odzwierciedlać potrzeby obecnej publiczności. Jej sugestia jest krokiem w dobrym kierunku.

Wiele orkiestr w całym kraju wprowadziło nowe zasady ubioru dla swoich wykonawców. Filharmonia Filadelfijska, najstarsza i największa w Stanach Zjednoczonych, jest jedną z pierwszych. Przez ponad 50 lat w Filharmonii Filadelfijskiej nie było pełnej obsady kobiet; obecnie 44 kobiety pracują tam jako profesjonalne muzyczki. Ponadto kobiety mogą teraz chodzić w spodniach na koncerty muzyki klasycznej i współczesnej.

Równie ciekawe tematy

Share this post

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *